KATARSIS

Idź do spisu treści

Menu główne

Feng ShuiZastanawiając się nad miejscem feng shui w dzisiejszych czasach racjonalnie myślący człowiek może spokojnie przejść nad tym do porządku dziennego i nie zaprzątać sobie głowy, bo i tak żadne argumenty go nie przekonają. Gorzej jeżeli ktoś kieruje się rozumem a co gorsze intuicją. Wtedy będzie musiał zauważyć, że chińczycy w swoim sposobie opisywania świata nigdy nie odrzucali starych koncepcji gdy pojawiły się nowe, lecz starali się znaleźć miejsce dla nowych idei tak by współgrały z osiągnięciami dotychczasowymi. Spowodowało to niespotykaną komplementarność opisu świata. W najróżniejszych dziedzinach wiedzy spotykają się te same prawa a jeżeli znajdą się nowe, doskonale uzupełniają się wzajemnie. Nie ma konfliktu i rywalizacji między poszczególnymi dziedzinami nauki co jest takie charakterystyczne dla naszego kręgu kulturowego.
Medycyna chińska, Feng Shui, I Cing, Tai Chi, filozofia Wu Wej to są puzzle doskonale do siebie pasujące. Człowiek w jego środowisku – żyj bez konfliktu z otoczeniem, nie zakłócaj świata i jego praw. Bądź i pozwól być. W dzisiejszej zachłannej gonitwie za więcej, szybciej i za wszelką cenę, brzmi to jak herezja. Ale gdy obserwujemy skutki dla świata naszej cywilizowanej działalności, brzmi to również jak nadzieja.
Feng Shui jest jednym z fragmentów chińskiego systemu opisującego funkcjonowanie świata. Jest jednak dziedziną, która opisuje obieg energii w środowisku i jednocześnie daje środki stymulujące przywrócenie równowagi. A to pozwala jej przyznać bardzo istotną rolę w doprowadzaniu naszego otoczenia do równowagi zachwianej w wyniku działania cywilizacji.
Co w takim razie może zrobić szary człowiek? Sądzę, że jak każda mrówka – bardzo dużo. Ukształtowanie swojego otoczenia zgodnie ze sztuką Feng Shui, czyli zharmonizowanie obiegu energii w domu w jakimś stopniu musi wpływać na harmonię w wymiarze makro. Niech każdy zrobi energetyczny porządek wokół siebie a zyska cała ziemia i wszyscy jej mieszkańcy. Najdłuższa nawet droga rozpoczyna się od małego kroku.Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego